Categories
Grčka

Letovanje u Pargi – opšte informacije

Parga je poslednjih godina jedna od destinacija za letovanje za koju se uvek traži mesto više. Nalazi se na zapadu Grčke, u oblasti Epir, i njene obale zapljuskuje kristalno čisto Jonsko more. Iako sam o Pargi već pisala, shvatila sam da nijedan od dosadašnjih mojih tekstova sa letovanja ne daje opšte informacije, te sam odlučila da ih sročim u poseban post.

Šarena Parga

Razne agencije iz Srbije organizuju letovanje u Pargi sa autobuskim prevozom, a cene variraju, u zavisnosti od termina i smeštajnog objekta. Marko i ja smo naše letovanje rezervisali u maju i platili smo 90 evra po osobi za autobuski prevoz i 9 noćenja. Putovali smo u terminu 14.9. – 24.9. I odmah ću vam reći da ovo nije kasni termin za letovanje u Grčkoj, jer nismo imali nijedan kišni niti hladniji dan.

Cena našeg aranžmana je bila niža pre svega zbog udaljenosti naše vile, koja se nalazi u Valtosu.- zalivu nadomak Parge, do koga se stiže preko brda ” . Vila Vagelio je od centra Parge udaljena oko 20 min hoda, a od plaže u Valtosu oko 5 min. Imala je sve što nam je bilo potrebno, to je bio klasični grčki apartman. Besplatno smo mogli da koristimo bazen Mango bar-a, koji se nalazi na putu ka Valtos plaži.

Naš balkon okružen prirodom – vila Vagelio
Hladan nes sa šlagom u Mango baru

Putovanje autobusom od Novog Sada do Parge trajalo je 16-17 sati, sa pauzama radi odmora. Na graničnim prelazima smo sve ukupno bili manje od sat vremena, tako da nas to nije dodatno usporilo. Većinom smo prespavali ( što i vama savetujem), i iskrena da budem, nisam osetila put. U Pargu smo stigli pre svitanja, i pri izlasku iz autobusa osetili miris maslinjaka, po kome je letovalište prepoznatljivo.

Savet: Putujte van sezone! Septembar, pa i oktobar u Pargi mogu biti čarobni! More je dovoljno toplo za kupanje. Gužve nema. Sve cene su niže.

Šljunkoviti deo Valtosa

PLAŽE

U samom mestu postoje tri plaže – Krioneri, Piso Krioneri i Valtos. Nama je zbog lokacije smeštaja Valtos plaža bila najbliža, ali smo redovno posećivali sve tri ( plus okolne plaže u regiji). O plažama u Pargi i oko nje pisala sam u ovom tekstu. U njemu možete naći i savete kako da stignete do svake od njih i šta nikako da ne propustite.

Ležaljke na plažama se naplaćuju u paru, i cena varira od plaže do plaže, tj. od kafića kome ležaljke pripadaju. Cene se kreću od 8 do 20 evra za par. Kupovina pića ne garantuje besplatnu ležaljku! Mi nismo uzimali ležaljke, već smo na svojim peškirima ležali gde nam se sviđalo. Nismo tip putnika koji leže na plaži čitav dan, pa nam one nisu ni bile potrebne.

Savet: Ukoliko ne uzimate ležaljke, kupite/ ponesite barem suncobran jer na većini plaža nema prirodnog hlada!

Pogled na Agios Sostis
Sarakiniko

TVRĐAVE

Zalive Parga i Valtos nadgleda Venecijanska tvrđava iz 14. veka. Pored nje ćete svakodnevno prolaziti, a jedno posle podne možete iskoristiti da je detaljnije obiđete.

Važno je da budete oprezni jer je tvrđava ruinirana i posećuje se na sopstvenu odgovornost. Nama je bila interesantna baš zbog te urušenosti. Pogledi koje ćete doživeti odozgo pred zalazak sunca oduzimaju dah i pamte se zauvek. Ulaz na tvrđavu je besplatan, a kapija je otvorena do 22h.

Mi smo obišli svaki njen kutak i popeli se do samog vrha, na kom se vijori zastava. Usput smo virili kroz prozorčiće raznih oblika, i prošli kroz dva zapuštena tunela.

Istraživanje tvrđave
Jedan od prozora tvrđave – pogled na Valtos

Druga tvrđava je Ali- pašina, i nalazi se na 7 km od Parge. Do nje možete stići vozićem iz centra grada ( cena je 9 evra po osobi) ili peške, kroz maslinjake. Mi smo odlučili da tvrđavu posetimo u samostalnoj režiji, jer nam je to omogućilo da usporimo, fotografišemo i napravimo predah, uživajući kraj vodopada Anthousa i u Mylos cafe-u. O pešačenju do Ali- pašine tvrđave pročitajte ovde.

Ali- pašina tvrđava
Pogled na zaliv sa Ali- pašine tvrđave

IZLETI

Parga je odlična destinacija za aktivan odmor! Iz nje se svakodnevno organizuje veliki broj kopnenih izleta i krstarenja, i svako će naći nešto za svoju dušu.

Važno je da se dobro raspitate i vidite šta svaki izlet podrazumeva. Nemojte ići striktno sa predstavnikom agencije s kojom ste došli, jer je ponuda raznovrsna i cene variraju od agencije do agencije. Prvog dana prošetajte i svratite u svaku od lokalnih agencija na koju naiđete. Raspitajte se oko izleta – o sadržaju, cenama i terminima, i onda se odlučite.

Mi smo išli na dva izleta – do ostrva Paksos i Antipaksos i na reku Aheron. Izlet do ostrva Paksos i Antipaksos ne morate organizovati posredstvom agencije, već to uradite direktno na doku. Postoji nekoliko brodića koji voze, a mi smo išli sa Gaios-om jer je to jedini brodić koji može ući u pećine. Cena ovog izleta je 20 evra. O njemu sam pisala ovde.

Rajska voda na ulazu u pećine

Izlet do reke Aheron uplatili smo u lokalnoj agenciji Parga Holidays za 23 evra po osobi. Ovu agenciju smo izabrali zbog veoma ljubazne predstavnice, Grkinje Aleksandre, i sadržajnijih izleta u odnosu na druge agencije. O izletu na reku Aheron možete pročitati ovde.

Mitska reka Aheron

Iz Parge se još može organizovano otići na krstarenje do Jonskih ostrva, na Krf, do Albanije, i do oblasti Zagori. Ove izlete nismo izabrali  jer ostrva, Albaniju i Zagori želimo da obiđemo natenane. Cene ovih izleta su: Krf 25-30 evra, Jonska ostrva 40 evra, Albanija 50 evra, Zagori 28-40 evra i mislim da jedan dan nije dovoljan da se uvidi lepota svih tih destinacija.
Svakako se nećete pokajati koji god izlet da izaberete. Bitno je da on bude u skladu sa vašim željama i novčanikom 🙂

KAFIĆI I RESTORANI

Kafića i restorana u Pargi ima na pretek, i zaista je teško odlučiti se. Najveći broj restorana je smešten duž šetališta u samom centru gradića. Međutim, kako je Parga na brdu, restorani se takmiče u tome iz koga će pogled na zaliv biti lepši. Zato se često događa da u večernjim satima spuštaju cene zbog konkurencije i pozivaju vas da sednete baš kod njih. Iskoristite tu šarenoliku ponudu – bar jednom sedite na jednu od terasa i večerajte s pogledom na more!

Jedan od povoljnijih restorana

Za večeru u restoranu ćete platiti u proseku 15 € po osobi. Cena naravno varira od izbora jela, ali smo primetili da lokacija restorana ne igra veliku ulogu. Naišli smo na povoljne restorane na samom šetalištu – jedan id njih je restoran Bacchos.  Ispred svakog restorana stoji meni koji možete pregledati, a zatim se odlučiti da sednete. Nemojte da vas zbog toga bude sramota – to rade i bogati Skandinavci 🙂

Giros smo najviše jeli u restoranu Taka Taka Mam. Giros je sočan, sastojci su uvek sveži, usluga sjajna! Cena. samo 2,20 evra!

Gyros pita

Jedan od najpopularnijih kafe- restorana s pogledom je Kastro, koji se izdiže iznad zaliva. To je prvi restoran na koji naletite prilikom silaska sa Venecijanske tvrđave. Cene u njemu su više, tako da smo u tu samo popili kafu i igrali karte 🙂 Pogled je zaista divan, i u njemu smo uživali poslednjeg dana, pre odlaska kući.

Taverna Kastro

Što se tiče kafića, nama je omiljeni Atrium bar, koji se nalazi iznad Piso Krioneri plaže. Cene su standardne za Pargu ( mala grčka kafa 1,5 evra, velika 2,5 evra, pivo / sok 3 evra, koktel 8 evra) , a pogled očaravajuć. Uveče se pretvara u koktel bar, pa možete i ovde da svratite posle 2oh.

Pogled na Piso Krioneri

Parga nema lude žurke kao Zakintos ili Paralia. Dosta je mirnija, i noćni život se uglavnom svodi na večeru uz tradicionalnu grćku muziku ili sedeljku u nekom od barova, uz koktel.

Nama se svideo Secret bar koji se nalazi u ulici kod crkve. Pored njega smo svakodnevno prolazili i slušali muziku uživo, a u subotu smo bili i gosti bara. Domaćini su veoma gostoljubivi, pa uz svako naručeno piće dobijete i nešto za grickanje 🙂

Najbolji provod u Pargi, pored svih kafića i restorana, doživeli smo na Valtos plaži, kada smo, posle svirke u Secret baru, upali na grčku svadbu. Nismo znali da je u pitanju svadba – DJ je puštao muziku 90-ih, videli smo 50ak ljudi koji plešu i odlučili da se pridružimo. A kada su uleteli mlada i mladoženja – bilo nam je jasno da smo zalutali. Međutim, atmosfera je bila toliko dobra da smo ostali nekih sat vremena i ludo se proveli. Možda se i vama dogodi da upadnete na neku svadbu u Pargi, jer venčanja ovde nisu retkost 🙂

PRAKTIČNE INFORMACIJE

Parga nema veliki supermarket, pa su cene više u odnosu na neka druga letovališta u Grčkoj. Mi smo pronašli jedan veći market u kome su cene niže u odnosu na male radnje. Nalazi se odmah posle skretanja ka plaži Piso Krioneri.

Supermarket u Pargi

Imala sam tu nesreću da me u Pargi uhvati sunčanica, pa sam istog dana otišla kod lekara. Ambulanta se nalazi tačno u centru, u ulici koja vodi ka crkvi. Lekar me nije ni pregledao, samo sam mu rekla koji su mi simptomi i svratila u apoteku preko puta, gde sam kupila lek. Nemojte zaboraviti da pre putovanja uradite putno zdravstveno osiguranje, za svaki slučaj.

Za sve dodatne informacije možete se raspitati i u grupi Parga Paradise. Grupa broji veliki broj članova iz celog sveta. Uslov je da znate engleski, barem na osnovnom nivou.

Pogled na Valtos sa Venecijanske tvrđave

Ako još niste sigurni da li je Parga pravi izbor za vas, pročitajte ovaj tekst. U njemu sma dala pet razloga da posetite Pargu.

Želim vam srećan put i lep provod u Pargi!

2 replies on “Letovanje u Pargi – opšte informacije”

An interesting dialogue is worth comment. I think that you must write more on this subject, it might not be a taboo topic however generally persons are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

The subsequent time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I know it was my choice to learn, however I really thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you would fix when you werent too busy looking for attention.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *