Categories
Grčka Putnica

Plaže u Pargi i okolini koje ne treba da propustite

Kada smo Marko i ja odlučili da ćemo letovati u Pargi, znali smo da će i ovaj, kao i svaki naš dosadašnji odmor, biti aktivan. Da nećemo jedanaest dana provesti na jednom mestu, na jednoj plaži, već da ćemo svakog dana otkriti nešto novo – ponajviše peške. A tako je i bilo!

Doći bez auta u Pargu za nas nije predstavljalo problem. Bili smo spremni i na stopiranje, kao pre par godina na Sitoniji. Međutim, ovog puta su sve plaže koje smo želeli da vidimo bile nadomak našeg koraka. Za jedanaest dana odmora posetili smo sedam različitih plaža u regiji Epir. Svaka od njih je na svoj način lepa i ostavila je na nas jedinstven utisak. Pa da krenemo 🙂

KRIONERI

Plaža Krioneri je glavna gradska plaža u Pargi i nju smo prvu i ugledali, kada smo ranom zorom još nerasanjeni izašli iz autobusa. Peščana je, sa sitnim kamenčićima i postepenim ulaskom u vodu. Atraktivna je zbog svoje lokacije – u samom je centru grada, te je lako dostupna svima. Međutim, iz tog razloga je često i krcata, pa smo je posećivali samo u popodnevnim satima.

Krioneri plaža

Krioneri plaža uveče
Krioneri plaža uveče

Još jedan razlog popularnosti ove plaže je ostrvce Panagia koje se nalazi naspram nje i do koga se može preplivati. Marko je jednog popodneva otplivao do Panagie, i sa ostrvca mi doneo jednu zanimljivu šišarku.

Markov povratak sa Panagie
Markov povratak sa Panagie

PISO KRIONERI

Piso Krioneri se takođe nalazi u samoj Pargi, ali je pomalo skrivena i izmeštena iz samog centra, te je iz tog razloga ona mesto za pravi odmor uz zvuke talasa koji zapljuskuju stene. Ovo je sljunkovita plaža, na kojoj u hladu možete uživati do podneva. Moj savet je da dođete rano ujutro i zauzmete svoje mesto i zaplivate u kristalno čistoj vodi dok još nije gužva. Usput možete da se popnete i na neku od stena, ili da ronite i otkrijete čarobni morski svet.

Jutro na plaži Piso Krioneri
Jutro na plaži Piso Krioneri
Jutarnji mir na plaži Piso Krioneri
Jutarnji mir na plaži Piso Krioneri

Najbolji pogled na plažu pruža se iz kafea Atrium, koji je nadgleda sa brda, Atrium bar je pogodan i za večernji izlazak, jer se tada u njemu pale lampioni i služe osvežavajući kokteli.

Pogled na Piso Krioneri
Pogled na Piso Krioneri

Pošto je Piso Krioneri osunčana do otprilike 18:30h, mi smo ovde provodili jutra, a popodne bismo otišli na glavnu gradsku plažu. Piso Krioneri nam je takođe služila za večernje opuštanje uz Mytos pivo i limunadu 😉

Stena na Piso Krioneri plaži
Stena na Piso Krioneri plaži
Piso Krioneri uveče
Piso Krioneri uveče

VALTOS

Valtos smo zvali „naša plaža”, jer nam je smeštaj bio u Valtosu. Nju smo prvu posetili i za zbog toga nas za nju vežu posebne emocije. To je duga plaža, čiji je levi deo šljunkovit, a desni peskovit. Ulaz u vodu je postepen i pogodna je i za malu decu. Postoje delovi sa ležaljkama i suncobranima, čije se cene kreću od 8 do 15 evra za par. Međutim, ima mesta i za vaše peškire i suncobrane. Voda je i ovde kristalno čista i malo je toplija nego na plažama Krioneri i Piso Krioneri.

Šljunkoviti deo Valtosa
Šljunkoviti deo Valtosa
Peščani deo Valtosa
Peščani deo Valtosa

Ovde smo svakodnevno sretali i zanimljivog prodavca krofni, a u jednom od kafića smo slučajno bili i nezvani gosti na jednoj grčkoj svadbi 😉

Pogled na Pargu i Venecijansku tvrđavu sa Valtosa
Pogled na Pargu i Venecijansku tvrđavu sa Valtosa

Venecijanska tvrđava i Valtos se uzajamno gledaju. Kroz svaki od prozora Venecijanske tvrđave doživeli smo drugačiji pogled na Valtos. O samoj tvrđavi ću pisati u narednom tekstu – za sada možete uživati u ovoj fotografiji.

Pogled na Valtos sa Venecijanske tvrđave
Pogled na Valtos sa Venecijanske tvrđave

LIHNOS

Lihnos je peščana plaža udaljena 4,5km od centra Parge. Do nje se može stići taksi brodićem koji saobraća svakodnevno i čija je cena 10 evra za povratnu kartu. Međutim, mnogo zanimljiviji način da do nje dođete je kroz maslinjake – a ovaj način smo i mi izabrali.

Plaža Lihnos
Plaža Lihnos

Staza koja vodi do Lihnos plaže je lako savladiva, ukoliko pratite crvene markacije na drveću i reklamu za kafić ELEA koji se nalazi na toj stazi. Markacije počinju kada se udaljite od centra i prođete skretanje za plažu Piso Krioneri. Uskoro ćete naići na stazu koja vodi uzbrdo, ka maslinjaku, i potrebno je samo da je pratite. Ne zaboravite da se usput okrenete i bacite pogled na brda koja vas okružuju.

Putokaz za Lihnos
Putokaz za Lihnos
Na putu za Lihnos
Na putu za Lihnos

Kada se popnete do maslinjaka, prešli ste polovinu puta. Čudesna krivudava stabla sa raskošnim krošnjama biće sledeće što će vam privući pažnju. Mreže koje su razapete služe za sakupljanje zrelih maslina. Kada masline padnu u mrežu, potrebno ih je istog dana sakupiti i od njih praviti ulje – to ulje je pravo devičansko. Ukoliko masline padnu na zemlju ili ostanu u mreži duže od jednog dana, ulje koje nastane od njih biće slabijeg kvaliteta.

U maslinjaku na putu za Lihnos
U maslinjaku na putu za Lihnos

Na Lihnos ćete ovim putem stići za nešto više od sat vremena, ali ono što vidite usput svakako vredi truda. Naići ćete i na već pomenuti kafić ELEA, u kom se možete osvežiti ili kupiti nešto od garderobe koja je na zanimljiv način izložena u unutrašnjosti bara.

Kafe i butik ELEA
Kafe i butik ELEA

Na Lihnosu je posebno interesantno unajmiti pedalinu i posetiti pećine u stenama. Cena iznajmljivanja pedaline je 15 evra za sat vremena.

Pedalinom smo posetili pećine
Pedalinom smo posetili pećine
Lihnos u predvečerje
Lihnos u predvečerje

AGIOS SOSTIS

Divlja i skrivena peščana plažica – moja najdraža! Od centra Parge udaljena je oko 7km, na putu ka mnogo većoj i poznatijoj Sarakiniko plaži. Karakterišu je stene i jaki talasi, koju su nas baš osvežili nakon sat i po vremena hoda. Ovu plažu uglavnom posećuju lokalci i turistima je manje poznata, te se nemojte iznenaditi ako na plaži budete potpuno sami.

Pogled na Agios Sostis
Pogled na Agios Sostis
Agios Sostis
Agios Sostis

Pre spuštanja do plaže pronašli smo i skrivenu crkvu u steni, imena St. Sostis. Ovo je ubedljivo najzanimljiviji kutak koji smo otkrili na ovom letovanju 🙂

St. Sostis - crkva u steni
St. Sostis – crkva u steni

SARAKINIKO

Duga plaža koju krasi zlatnožuti pesak većini je omiljena plaža u ovom delu Epira. Do nje se lako stiže taksi brodićem iz centra Parge, po ceni od 12 evra za povratnu kartu. Mi smo i do ove plaže uspeli stići peške, nakon posete Agios Sostis-u imali smo još nekih 2,5km hoda.

Iako popularan, Sarakiniko u ovo doba godine ( druga polovina septembra) nije bio krcat. Ali je bio jednako lep i osunčan. Boja vode – nestvarna.

Sarakiniko
Sarakiniko
Sarakiniko - fotografisano iz brodića
Sarakiniko – fotografisano iz brodića

Ovu plažu pamtim po agresivnim crnim ribicama koje su nas u jatima ometale i grickale. Ali, to nas nije toliko omelo, više je ostalo kao anegdota.

Pogled na Sarakiniko i celu uvalu najlepši je iz taverne Agali do koje se stiže preko krupnog kamenja koje se u jednom delu nastavlja na stepenice.

Pogled na Sarakiniko
Pogled na Sarakiniko
Sarakiniko - pogled na uvalu
Sarakiniko – pogled na uvalu

VRAHOS

Vrahos je jedina plaža koju nismo posetili peške, već tokom izleta do reke Aheron. To je 4km duga peščana plaža sa sitnim kamenčićima koja se proteže između Vrahosa i Loutse. Ovde smo imali priliku da uživamo samo dva sata, ali i to nam je bilo dovoljno da osetimo zlatnožuti užareni pesak pod nogama i opustimo se na talasima koji su u popodnevnim satima bili malo jači.

Čisto i prozirno more, beli pesak na dnu i dug plićak glavne su karakteristike ove plaže. A s vremena na vreme će vas pozdraviti i crnac koji prodaje šarene ogrtače i ulepšati vam dan.

Vrahos
Vrahos
Vrahos i ja
Vrahos i ja

I NA KRAJU…

Ako bih morala da napravim listu od tri najlepše plaže koje smo do sada posetili u Epiru, svakako bi prva tri mesta zauzele Agios Sostis, Valtos i Sarakiniko. Međutim, na svakoj od ovih plaža doživeli smo nešto drugačije. Zato, nemojte upoređivati, već ih vidite sve, i ponesite kući divne uspomene. Mi smo kući, pored uspomena, doneli šišarke i kamenčiće. I sedam nijansi Jonskog mora.

Koje su vaše najlepše plaže u Pargi i okolini? Kako ste do njih stigli? Koje anegdote za njih vezujete? Volela bih da pročitam vaša iskustva u komentarima.

Ukoliko vam se sviđa tekst o plažama u Pargi, možete pročitati i tekst o izletu na ostrva Paksos i Atipaksos.

3 replies on “Plaže u Pargi i okolini koje ne treba da propustite”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *